Alparslan Kuytul Hocaefendi’den Askerî Darbe Girişimi ile İlgili Açıklama

Alparslan Kuytul Hocaefendi’den Askerî Darbe Girişimi ile İlgili Açıklama

Alparslan Kuytul Hocaefendi’den Askerî Darbe Girişimi ile İlgili Açıklama

15.07.2016

    Hiçbir zorbalığı ve zulmü kabul edemeyeceğimiz gibi seçimle iş başına gelenlerin darbe ile yönetimden uzaklaştırılması girişimlerini de kabul edemeyiz. Yüz yıldır yapılan bütün darbeleri kınadığımız gibi bu darbe girişimini de kınıyoruz.

Ancak şunu da belirtmek isterim ki; Medyada ilk çıkan haberlerde “TSK yönetime el koymuştur” denilmiş ve emir-komuta silsilesi içerisinde bir darbe yapıldığı imajı uyandırılmıştır. Saat 00.30’a doğru bu darbe girişiminin küçük bir grup tarafından yapıldığı, hiçbir üstdüzey komutanın bu girişimin içinde yer almadığı ve tüm kurumlarıyla devletin olaya hakim olduğu anlaşılmıştır.

Bugüne kadar başarılı olmuş bütün darbe girişimleri emir-komuta silsilesi içinde ve bütün komutanların içinde olduğu darbe girişimleridir. Üst düzey komutanların işin içinde olmadığı, birkaç albay ve düşük rütbeli birkaç askerin yapacağı hiçbir darbe girişiminin başarılı olma şansı olmadığı bilindiği halde başlatılan bu girişimi gerçekçi bulmak mümkün görünmemektedir. Olayda gerçek bir darbenin ciddiyeti yoktur. Sanki birileri birtakım amaçlar için tiyatro oynamaktadır.

Seçilmişlere darbe caiz olmadığına göre Allah’ın insanlar üzerindeki hakimiyet hakkına darbe nasıl caiz olabilir? Allah milletimizi askerî, siyasî tüm darbelerden korusun ve İslam adaletine ulaşmayı nasib etsin.

 

darbe-girisimi-text

16 Temmuz 2016
759 kez görüntülendi