İftiralara Cevaplar
Adana
Konu: Beyaz TV'nin İftiralarına Cevap
Konuşmacı: Alparslan Kuytul Hocaefendi
Mobil İzle

Hareket Metodu Nedir

Nis 28, 2015

Metod; gayeye ulaşmak için önceden çizilmiş bir yoldur. Bu tariften anlaşılan şudur: Hareketten önce, tespit edilen gayeye ulaşabilmek için hangi merhale ve safhalardan geçileceğini, hangi yollara başvurulacağını plânlamak metottur. İslam davetçileri, Hz. Peygamber(s.a.v.)’in hayatını ve mücadelesini, tüm merhaleleriyle bilmeli ve karşılaştıkları durumlarda aynı tavrı sergileyebilmelidirler.

Rabbanî metodla hareket edenler, TEVHİD SÖYLEMİ İLE İŞE BAŞLAR. Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem kelime-i tevhid ile, Allah’ın göklerde, yeryüzünde ve insanın fıtrî yapısında olduğu gibi, iradî hayatta da egemen olmasının gerekliliğini vurgulamıştır. Dolayısıyla tevhid söylemi, çok dürüst bir söylemdir. Bu dürüst söylemden dolayı, yalan, riya, kandırmaca, sağ gösterip sol vurma bu dinin metodunda yoktur.

Rabbanî metodla hareket edenler, DİNDEN ASLA TAVİZ VERMEZLER. Taviz vererek bir şeyler gerçekleşebilir ancak fetih, asla gerçekleşmez. Bu dinin fethi, bu dinden taviz vererek gerçekleşemez. Taviz fethin mayasına terstir. İşin içine taviz girince bu maya tutmaz.

Rabbanî metodla hareket edenler, FETHİN FATİHİNİ TANIMADAN VE O’NU ÖRNEK ALMADAN FETHİ GERÇEKLEŞTİREMEZLER. Şu bir gerçektir ki Hz. Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem, askerî bir deha olmanın yanı sıra planlama, hazırlık, motive etme ve hareketi yönetme hususunda yeryüzünün en başarılı lideridir.

Rabbanî metodla hareket edenler, CEMAAT HALİNDE ÇALIŞMAK ZORUNDADIRLAR. Fethul Karib’in müjdelendiği Saff Suresinde, cemaat halinde çalışmanın önemi vurgulanarak, hem fethin hem de Allah’ın sevgisinin yolunun buradan geçtiği bildirilmektedir.

Rabbanî metodla hareket edenler, HAREKETİN HANGİ MERHALEDE OLDUĞUNU BİLMELİDİRLER. Henüz güçlü değilken sisteme fiili müdahalede bulunarak sabırsızlık gösterenler, fethi geciktirmeyi veya imkânsız kılmayı göze alanlardır.

Rabbanî metodla hareket edenler, FETHİ ÖNLEMEYE ÇALIŞACAK OLAN KÜFÜR GÜÇLERİNE KARŞI DİKKATLİDİRLER. Bizleri adım adım ‘fethul karib’e hazırlayan Saff Suresi, küfür güçlerinin Müslümanların yaşadığı memleketlere gözlerini diktiklerinden bahsederek, bu coğrafyadaki oyunlara dikkat çekmektedir.

Rabbanî metodla hareket edenler, BEŞERÎ METODLARDAN UZAK DURURLAR. Siyasî veyahut iktisadî güç elde etmek için makamları fethetmeye çalışanlar bilmelidirler ki, ‘gençliği fethetmek’, ‘halkı fethetmek’, ‘kalpleri fethetmek’, makamları fethetmekten çok daha önemlidir.

Yorumlar (Bir Sonuç)

 1. Harun dedi ki:

  Esselamu aleykum ve Rahmetullahi ve berakatühü
  Degerli Furkan Vakfi Ve Degerli Hocamiz Alparslan Kuytul Hocam

  Ben sizi uzun zamandir internetteki videolarinuzdan takip ediyorum fakat siyaet ile alakadar bazi seyler göze carpiyor anladigim kadariyla siyaset bir beladir ve laiklik olsun bu sistemler olsun gercek islami sisteminin cogu cemaatin bilmedigi kanaatindenim bende bir cemaate mensup bir genc olarak siz degerli hocamiza bir tavsiye de bulunmak isterim tabi biz fazla bilgimiz yoktur o yuzden baska islam alimler le ve baska cemaatlerin öne gelenlerinden hocalarla görüsüp acik bir görüs meydana getirilmesinden yanayim cunki islamiyet kardeslik dinidir ve bende muslumanlarin boyle siyaset gibi bir bela yuzunden birbirlerine dusman gibi bakmasi dogru degildir hele hele bu cagda tek görusde birlesmemiz gerektigini düsünüyorum
  Hangi görüs dogruysa ona basim gozum üstüne derim ona göre de adimimi atarim ama diger cemaatlerle de görusulmesi lazim diye dusunuyorum

  Esselamu Aleykum ve Rahmetullah

Yorumunuzu Ekleyin

E-Posta adresinizi yayınlanmayacaktır.